Żywienie drobiu.

Jednym z najchętniej wykorzystywanych w kuchni mięs jest mięso drobiowe. Jest ono delikatne, chude i bardzo zdrowe. Sprawdza się w trakcie diet odchudzających oraz w trakcie przygotowywania posiłków dla dzieci. Zawiera ono dużą ilość niezbędnych mikro i makroelementów. Znaleźć możemy wiele przepisów z wykorzystaniem mięsa drobiowego. W związku z dużym zainteresowaniem ze strony klientów zaobserwowano wzrost hodowli drobiu na terenie naszego kraju.

Spotkać możemy się z wieloma farmami produkującymi drób na masową skalę, ale również małe gospodarstwa, które hodują ptactwo dla własnego użytku. Zarówno właściciele dużych farm, jak i niewielkich gospodarstwa zdają sobie sprawę z tego, że najważniejsze w hodowli drobiu jest sposób żywienia. Różni się on w zależności od przeznaczenia drobiu oraz oczekiwanych cech. W przypadku dużych farm, w których ilość drobiu oceniać możemy na setki lub tysiące sztuk wykorzystywane są głównie gotowe pasze. Premiksy dla drobiu to pasze przygotowane pod okiem specjalistów. Posiadają one skład umożliwiający przyśpieszenie wzrostu kurczaków lub w przypadku kurek niosek zwiększenie ich nieśniości.

 

Wykorzystywanie tego typu pasz umożliwia poprawę jakości produkcji oraz zwiększenie ilości sprzedawanej żywności. Sposób żywienia drobiu wygląda inaczej w przypadku małych, ekologicznych gospodarstw – tu również wykorzystywane są pasze dla drobiu, jednak podstawą diety są naturalne produkty. W większości takich gospodarstw podstawą żywienia są zboża takie jak pszenica. Wykorzystywane są również gotowane ziemniaki, kasze i zielenina. W zależności od aktualnych potrzeb dieta drobiu jest modyfikowana, tak aby zapewnić im jak najbardziej optymalny wzrost i rozwój. W takich gospodarstwach unika się chemii i produktów sztucznych, które w sposób nienaturalny napędzają wzrost ptactwa. Dzięki temu produkowane w ten sposób mięso jest dużo zdrowsze dla klientów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
W diecie drobiu bardzo ważne są również dodatkowe preparaty z witaminami. Dostarczają one dodatkową dawkę witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu drobiu. W zależności od potrzeb drobiu warto dobierać je zgodnie z zaleceniami weterynarzy. Prowadząc gospodarstwo należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu drobiu, a także umożliwieniu ptakom korzystania z piasku – jest to sposób na poprawę ich trawienia.

Sposób żywienia drobiu ma ogromny wpływ na rozwój i wzrost ptactwa. Duże farmy skupiające się głównie na chęci szybkiego zarobku korzystają głównie z gotowych pasz i produktów dla ptactwa. Na gospodarstwach ekologicznych stawia się na naturalne żywienie, bezpieczne zarówno dla drobiu, jak i później dla człowieka. Warto zastanowić się nad sposobem żywienia waszej hodowli, aby mieć pewność, że przyniesie wam ona zyski, ale również produkowane przez was mięso będzie najwyższej jakości. Pamiętajcie również o wsparciu ze strony weterynarzy, którzy podpowiedzą jaki rodzaj żywności najlepiej sprawdzi się w danym okresie życia drobiu.