Jak odzyskać dług?

Odzyskiwanie długów nie należy do łatwych i miłych środków. Jeśli prowadzisz firmę to musisz być przygotowany na to, że czasami może się zdarzyć sytuacja, w której których z kontrahentów będzie miał problemy finansowe, a co za tym idzie rosnący dług w Twojej firmie. Poniżej przedstawimy rozwiązania, dzięki którym możliwe jest odzyskanie należności.

Monitoring należności.

Sprawna działalność twojej firmy zależy od tego czy będzie ona dalej prosperować zgodnie z odpowiednim kontrolowaniem finansów. Kontrola należności oraz terminów płatności jest najważniejszą kwestią w prowadzeniu firmy. To od niej zależy czy będzie występować tzw. zator płatniczy. W razie problemów można skorzystać z usług firm zewnętrznych, które będą monitorować to za Ciebie.

Środki przedsądowe oraz rozmowa z dłużnikiem.

Na etapie zatorów płatniczych i powstających zaległości ze strony kontrahenta, należy niezwłocznie umówić spotkanie w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji polubownie. Może się zdarzyć, ze na tym etapie dojdziecie do porozumienia oraz pomyślnego kompromisu. W przypadku gdy dłużnik nie reguluje zaległych płatności oraz nie wyraża chęci na polubowne rozwiązanie spłaty, należy wystawić wezwanie do zapłaty wraz z określonym terminem spłaty. Jeśli dłużnik wyraża chęć spłaty, ale chce przesunąć jej termin lub rozłożyć zaległe należności na raty, należy spisać ugodę przedsądową.

Postępowanie sądowe.

Prowadząc działalność gospodarczą i zakładając sprawę w sądzie, będzie ona rozpatrywana w kilku rodzajach postępowań – zobacz http://www.zpps.org.pl. Postępowanie nakazowe ma na celu wydanie rozkazu zapłaty w sytuacji, gdy posiada się bezsporne dokumenty potwierdzające dług. Postępowanie upominawcze stosowane jest w sytuacji, gdy nie są spełnione warunki skierowania sprawy do trybu nakazowego. Następnie postępowanie uproszczone prowadzone jest w sprawach, gdy wartość zadłużenia nie przekracza kwoty 20 tysięcy złotych.

Jeśli zdecydujesz się na skierowanie sprawy do sądu, skorzystaj z pomocy prawnika, który szczegółowo omówi z Tobą kwestię rozprawy, a także odpowiednio wypełni wszelkie dokumenty potrzebne do jej założenia.