Kiedy należy przeprowadzić szkolenie BHP nowego pracownika?

O obowiązkach pracodawców można by długo mówić. Jedną z ważniejszych kwestii jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo. Chodzi o stworzenie odpowiednich warunków pracy, a także o przekazanie pracownikom wiedzy dotyczącej obsługi urządzeń czy o potencjalnych zagrożeniach. Właśnie dlatego konieczne jest przeprowadzenie szkoleń BHP. W jakim terminie muszą się odbyć, jeśli chodzi o nowo zatrudnionych?

Jakie informacje są przekazywane podczas szkolenia BHP? 

Zatrudnienie nowego pracownika wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku kwestii formalnych. Jedną z ważniejszych spraw, o których muszą pamiętać przedsiębiorcy, jest zorganizowanie szkolenia wstępnego BHP. Obecnie bardzo często zdarza się, że firmy korzystają z zewnętrznych usług. W zależności od potrzeb czy preferencji szkolenia mogą odbywać się w trybie tradycyjnym albo online. Uczestnicy wówczas nabywają niezbędną wiedzę dotyczącą:

  • bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy,
  • potencjalnych zagrożeń, które wiążą się z konkretnym stanowiskiem,
  • prawa pracy, w tym Kodeksu pracy, Kodeksu karnego oraz Kodeksu cywilnego,
  • sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • sposobów ewakuacji,
  • przepisów przeciwpożarowych.

Wstępne szkolenie BHP a termin zatrudnienia 

Wiemy już, czego pracownicy dowiadują się dzięki udziałowi we wstępnym szkoleniu BHP. W wielu przypadkach konieczne jest też zorganizowanie szkoleń stanowiskowych, które odbywają się w siedzibie przedsiębiorstwa. O to, jak wygląda kwestia związana z terminami, zapytaliśmy specjalistę z firmy BHP-Proper, który wyjaśnił:

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że szkolenie wstępne BHP powinno się odbyć w dniu przystąpienia pracownika do pracy. W tym momencie należy podkreślić, że chodzi dokładnie o pierwszy dzień. Pracownika trzeba przeszkolić, zanim przystąpi do wykonywania swoich obowiązków.

Omówione przez naszego rozmówcę zasady mają na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Co ważne, po odbyciu szkolenia wydawana jest karta szkolenia wstępnego, która musi być archiwizowana w aktach pracowniczych. Kolejną kwestią jest termin ważności szkolenia wstępnego BHP. Otóż jest ono ważne przez 12 miesięcy. Wyjątkiem jest kadra zarządzająca pracownikami – wówczas mówimy o 6 miesiącach. Następnie trzeba przeprowadzić szkolenie okresowe.