Symulacje medyczne są standardem nauczania studentów w uczelniach medycznych w Polsce i na świecie. Specjalne zajęcia dają możliwość odtworzenia stresowych i problematycznych sytuacji w bezpiecznych warunkach – tak, by uczeń dowiedział się, jak postępować w danym momencie. Symulacje medyczne mają duże znaczenie niemal w każdej dziedzinie medycyny. Muszą je przejść również studenci pielęgniarstwa.
Czym dokładnie jest symulacja medyczna?
Symulacje medyczne polegają na sztucznym odtworzeniu danego obiektu, wydarzenia, zjawiska, sytuacji. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie głębszej analizy. Podczas symulacji używa się specjalnych symulatorów pacjenta i trenażerów w symulowanych warunkach klinicznych, wypadku. To specjalny trening i podstawa szkolenia przyszłej kadry medycznej. Przeprowadza się go w warunkach zbliżonych do tych naturalnych. Prowadzący trening dbają, by jej przebieg bardzo przypominał sytuację, która dzieje się w prawdziwym życiu. Przykładem symulacji medycznej jest udzielanie pierwszej pomocy (na manekinie), różne zabiegi medyczne.
Zadowoleni studenci są jednogłośnie zdania, że symulacja medyczna stanowi najlepszą metodę nauczania. Podczas konkretnego treningu uczą się oni nie tylko przebiegu zdarzeń, ale i radzenia sobie ze stresem.
Przy wielu medycznych ośrodkach uniwersyteckich działają Centra Symulacji Medycznych, gdzie czasem odbywają się egzaminy. Przykładem jest Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Kutnie, które zajmuje się kształceniem praktycznym osób studiujących pielęgniarstwo, głównie poprzez różnorodne symulacje medyczne. Potencjalni pielęgniarze i pielęgniarki zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną w wyspecjalizowanych salach symulacji, np. Sali Symulacji ALS, Sali Symulacji BLS.
Dlaczego symulacje medyczne są tak ważne dla studentów medycyny?
Studenci pielęgniarstwa bardzo cenią symulacje medyczne. Poszczególne ćwiczenia, prowadzone przez doświadczonych lekarzy i wykładowców, z zastosowaniem symulatorów, wpływają na nabywanie umiejętności praktycznych.
Systematyczne ćwiczenie na tzw. manekinach („lalkach”) pozwala przyszłym pielęgniarzom i pielęgniarkom lepiej poradzić sobie w stresowych sytuacjach – nie tylko uczą się np. pobierać krew, ale i podstawowych czynności ratowniczych.